Лінгвістична (семантико-текстуальна) експертиза

Об’єктами судової лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи є:

1) тексти писемномовленнєвих повідомлень, у тому числі тексти іноземною мовою та їх переклади;

2) подвійні об’єкти – усні мовленнєві повідомлення та їх текстові відтворення;

3) фрагменти, окремі висловлювання, слова, але в контексті всього писемномовленнєвого чи усного повідомлення (з текстовим відтворенням);

4) об’єднана за якимось критерієм сукупність писемномовленнєвих текстів (так званий контент сайту, підбірки випусків періодичного друкованого видання тощо) або певного виду усних промов з їх текстовим відтворенням (так званий контент випусків конкретної телепрограми, політики в якомусь аспекті конкретного каналу, коментарів особи, яка бере інтерв’ю у населення з приводу різних питань тощо);

5) креолізовані тексти, тобто тексти, фактура яких складається з двох різнорідних частин — вербальної і невербальної. У креолізованих текстах вербальні і невербальні елементи утворюють одне візуальне, структурне, смислове і функціональне ціле, призначене для комплексного впливу на адресата (відеотекст, кінотекст, текст реклами, комікси, афіші, плакати, політичні карикатури і т.п.).

Об’єктами судово-лінгвістичної експертизи можуть виступати також інші комплексні утворення, головне – щоб вони містили вербальну складову.

Орієнтовний перелік запитань, які можуть бути поставлені на розгляд судової лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи:

1.Які значення мають слова, словосполучення,фрази, зафіксовані в тексті?

2. Яким є об’єктивний зміст словосполучення, речення, тексту?

3. Чи містяться в тексті висловлювання, виражені у формі закликів до певних дій? Якщо так, то до яких саме дій, чи є ці заклики публічними?

4. У якій формі виражено заклики?

5. Чи містяться в тексті заклики до повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади в Україні?

6. Чи містяться в тексті заклики до зміни меж території України?

7. Чи містяться в тексті заклики до вчинення терористичних актів?

8. Чи містяться в тексті заклики до масових заворушень?

9. Чи міститься в тексті інформація негативного характеру щодо певної фізичної або юридичної особи?

10. Чи містяться в тексті висловлювання, виражені в брутальній, принизливій, непристойній або образливій формі щодо певної фізичної чи юридичної особи?

11. Чи є висловлювання образливого характеру фактичним твердженням чи оціночним судженням?

12. Чи містяться в мовленнєвому повідомленні (тексті, розмові, виступі і т. ін.) висловлювання, виражені у формі погрози? Якщо так, то чи це погрози вбивством, чи застосування насилля, чи завдання тілесних ушкоджень адресатові чи його рідним, чи пошкодження майна?

13. Який об’єктивний зміст встановлених погроз?

14. Чи вказаний у мовленнєвому повідомленні (тексті, розмові, виступі і т. ін.) адресат встановлених погроз?

15. У якій формі (прямій чи непрямій) виражено погрози?

16. Чи міститься в тексті погроза вчинення терористичного акту?

17. Чи містяться в тексті погрози життю, здоров’ю особи?

18. Чи містяться в текстах ознаки пропаганди неповноцінності громадян певної національності або релігійної чи соціальної групи порівняно з іншою національністю або групою?

19. Чи містяться в текстах ознаки пропаганди комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів?

20. Чи містяться в текстах ознаки пропаганди насильства і жорстокості?

21. Чи містяться в текстах ознаки пропаганди війни або воєнного конфікту?

22. Чи містяться в текстах ознаки пропаганди сепаратизму?

23. Чи містяться у мовленнєвому повідомленні певної особи, зафіксованому в матеріалах, наданих для проведення дослідження, ознаки антиукраїнської пропагандистської діяльності?

24. Чи містяться в текстах ознаки пропаганди наркоманії і наркотичних речовин?

25. Чи містяться в текстах ознаки пропаганди самогубства і самоушкодження?

26. Чи міститься в тексті:

—  виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, в тому числі шляхом представлення збройної агресії Російської Федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту?

— виправдовування, визнання правомірною, заперечення тимчасової окупації частини території України?

— глорифікації осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України, розпочату у 2014 році, представників збройних формувань Російської Федерації, іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, а також представників окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та представників підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України?

Якщо так, то в яких конкретно реченнях, словах, фразах та/або зображеннях міститься така інформація? Якими є характер та форми вираження такої інформації?

27. Чи міститься в тексті (фрагменті розмови) вимога з боку вказаної особи щодо надання їй грошових коштів?».

Перелік питань не є вичерпним.

Розмір плати за надання послуг визначається відповідно до нормативної вартості однієї експертогодини, встановленої відповідно до вимог чинного законодавства, з урахуванням фактично витраченого на надання таких послуг часу.

У разі наявності питань або уточнення (корегування) з питань надання платних послуг просимо звертатись до Сумського НДЕКЦ МВС.

У Вас є запитання? Ми маємо на нього відповідь!