З Днем юриста України

Історія свята

Офіційно День юриста був запроваджений Указом Президента України ще у 1997 році, ставши основним професійним святом усіх вартових закону. Так, адже це свято об’єднує юристів різних сфер діяльності, які стоять на захисті прав та свобод громадян.

З моменту здобуття Україною офіційної незалежності в нашій країні було встановлено ряд спеціальних та професійних свят. Ця тенденція прийшла до нас із Заходу, де в кожного спеціаліста повинен бути «свій» день. Тож ініціатива Спілки юристів та Спілки адвокатів, закріплена в Указі Президента від 16 вересня 1997 року святкувати День юриста щороку у жовтні, була виправдано сприйнята юридичною громадськістю з розумінням та навіть радістю.

Смислове навантаження дати «8 жовтня» ні для кого не є секретом – адже, згідно з історичними джерелами, саме у жовтні 1016 року відбулась битва між Ярославом Мудрим та Святополком, після якої князь Ярослав написав перші 18 статей нинішньої редакції «Руської Правди». Ці статті – перша пам’ятка правової думки на території Київської Русі і в літописах відома під назвою «Правда Ярослава».

Число ж «8», розуміючи неможливість встановити точну дату роботи над «Руською Правдою», дослідники взяли умовно, склавши цифри у році створення цієї пам’ятки звичаєвого права нашої держави.

День юриста – це професійне свято людей, усе життя яких підпорядковано гаслу «Знати право, служити праву, захищати право». Перед юристами України стоять завдання утверджувати принцип верховенства права, удосконалювати законодавство, посилити правові гарантії захисту різних верств населення, підвищуючи правову культуру людей.