Технічна експертиза документів
Об’єктами технічної експертизи документів є грошові знаки, які знаходяться чи знаходилися в офіційному обігу; документи, що засвідчують особу, подію, освіту, трудовий стаж (паспорт, свідоцтва про народження, одруження чи розірвання шлюбу, трудова книжка та вкладиш до неї, посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, пенсійне посвідчення, посвідчення учасника бойових дій, дипломи тощо); цінні папери (акції, облігації тощо), інші документи, які мають встановлену форму (є бланками), зміст документів (текст, підпис, відбитки печаток та штампів тощо) і т.д.
Орієнтовний перелік запитань, які можуть бути поставлені на розгляд судової технічної експертизи документів (дослідження):
- Яким способом виготовлений документ (назва документа та його реквізити)?
- Чи відповідає бланк документа (назва документа та його реквізити), аналогічним бланкам, що перебувають в обігу країни-виробника?
- Чи вносились у текст документа зміни? Якщо вносилися, то яким чином (підчистка, дописка, травлення, виправлення тощо) і який зміст первинного тексту?
- Чи була замінена в документі фотокартка?
- Чи замінювались у документі (договорі, зошиті, книзі, медичній картці тощо) аркуші?
- Який зміст замаскованого (зафарбованого, забрудненого, замазаного тощо) тексту?
- Який зміст знебарвленого тексту?
- Чи є в даному документі (аркуші паперу) невидимий текст і якщо є, то який саме?
- Чи є на документі (аркуші паперу) удавлені штрихи, утворені писальним приладом (знакодрукувальним пристроєм тощо)? Якщо є, то який зміст тексту, що утворений удавленими штрихами?
- Чи є на обгорілих аркушах який-небудь текст і (або) зображення? Якщо є, то який (яке) саме?
- Писальним приладом якого типу виконано рукописні тексти (підписи) у наданому документі?
- Яким чином виконаний підпис від імені особи (прізвище, ім’я, по батькові), текст документа (за допомогою технічних засобів чи писальним приладом)?
- Чи виконані записи писальним приладом (кульковою ручкою, ручкою з пером, олівцем тощо), наданим на дослідження?
- Чи виготовлені (виконані) дані документи (фрагменти документа) у різний час?
- У якій послідовності виконувались реквізити даного документа (підпис, відтиск печатки тощо)?
- Чи виготовлено наданий документ шляхом монтажу за допомогою комп’ютерної або копіювально-розмножувальної техніки?
- Чи використані для створення змонтованого документа документи, вилучені у особи (прізвище, ім’я, по батькові)?
- Який тип принтера (копіювального апарата, багатофункціонального пристрою), на якому виготовлений наданий документ?
- Чи виготовлено наданий документ за допомогою принтера (копіювального апарата, багатофункціонального пристрою), зразки друку якого надані для порівняльного дослідження?
- Чи виготовлені надані документи на одному або різних принтерах (копіювальних апаратах, багатофункціональних пристроях)?
- ким способом нанесений відтиск печатки (штампа, факсиміле)?
- Чи нанесено відтиск печатки (штампа, факсиміле) в даному документі наданою печаткою (штампом, факсиміле)?
- Чи нанесено відтиск печатки (штампа, факсиміле) в наданому документі печаткою (штампом, факсиміле), експериментальні та вільні зразки відтисків якої (якого) надані для порівняльного дослідження?
- Чи нанесено відтиск печатки (штампа, факсиміле) в наданих документах однією і тією самою печаткою (штампом, факсиміле)?
- Чи нанесений відтиск печатки (штампа) у той час, яким датований документ?
Для ідентифікації печаток та штампів експерту надається порівняльний матеріал: вільні зразки у п’яти-шести документах та експериментальні зразки у вигляді максимально чітких відбитків, нанесених із різним натиском та з різною кількістю барвника на 10-15 аркушах.
Для розв’язання ідентифікаційних завдань щодо документів, виготовлених за допомогою комп’ютерної техніки, вказана техніка техніка надається в комплекті (системний блок комп’ютера, інсталяційний диск із драйвером принтера або багатофункціонального пристрою, з’єднувальні та мережеві кабелі, принтер тощо). До направлення комп’ютерної техніки на експертизу будь-яка робота на ній не дозволяється. Вирішення ідентифікаційних питань проводиться в межах комплексної комп’ютерно-технічної експертизи та технічної експертизи документів за наявності електронного оригіналу документа (файла). Вилучення комп’ютерної техніки, її огляд мають проводитися за участю спеціаліста у галузі комп’ютерно-технічних досліджень.
Принтери (особливо струминні) слід направляти на експертизу (дослідження) у найкоротший термін, оскільки застигання барвника може призвести до змін у вигляді та характері нанесення барвника на папір.
Також в обов’язковому порядку повинен бути дозвіл на внесення змін до об’єкту дослідження (у випадку, якщо експерт не зможе відповісти на поставлені запитання, використовуючи неруйнівні методи дослідження, можуть бути застосовані руйнівні методи)
У разі наявності питань або уточнення (корегування) з питань надання платних послуг просимо звертатись до Сумського НДЕКЦ МВС.
У Вас є запитання? Ми маємо на нього відповідь!