Транспортно-трасологічна експертиза
При дорожньо-транспортних пригодах часто виникають спірні питання, які стосуються обставин їх виникнення, а саме, стосовно розташування місця зіткнення транспортних засобів (наїзду на пішохода) відносно елементів дороги, стосовно розташування транспортних засобів в момент їх зіткнення як один відносно одного, так і відносно елементів дороги, стосовно рухомого чи нерухомого стану транспортного засобу на момент зіткнення з іншим транспортним засобом, стосовно можливості утворення механічних пошкоджень наявних на транспортному засобі при певних обставинах дорожньо-транспортної пригоди.
Саме даний вид експертизи передбачає комплекс заходів спрямований на отримання повної картини обставин дорожньо-транспортної пригоди, виходячи із зафіксованої слідової інформації на місці ДТП, а також із отриманих транспортними засобами механічних пошкоджень.
До основних запитань, які можуть бути вирішені в ході проведення транспортно-трасологічної експертизи, належать:
- де знаходиться місце зіткнення транспортних засобів (місце наїзду на пішохода) відносно елементів дороги?
- як розташовувалися транспортні засоби один відносно одного в момент зіткнення (первинного контакту), який був кут між поздовжніми осями транспортних засобів на момент зіткнення (первинного контакту)?
- рухався чи стояв транспортний засіб №1 на момент зіткнення (первинного контакту) з транспортним засобом №2?
- чи могли конкретні пошкодження утворитися під час зіткнення цих транспортних засобів?
- чи можливо отримати такі пошкодження при зіткненні з вказаною перешкодою?
Для проведення транспортно-трасологічної експертизи (експертного дослідження) необхідно надати наступні матеріали:
- Заява фізичної чи юридичної особи або інший документ (постанова, ухвала) про призначення експертного транспортно-трасологічного дослідження (експертизи), із зазначенням інформації про особу, яка призначила дослідження (експертизу), короткі відомості про обставини виникнення ДТП (дату, час та місце виникнення, транспортні засоби, водії), а також переліком запитань, які необхідно вирішити в ході проведення дослідження.
- Схему з місця дорожньо-транспортної пригоди та протокол огляду місця події (за його наявності).
- Описи пошкоджень транспортних засобів отриманих в результаті ДТП.
- Пояснення водіїв та свідків ДТП.
- Фото, відео матеріали з місця ДТП.
Крім цього, основна частина запитань, які ставляться на вирішення транспортно-трасологічної експертизи, потребує проведення огляду транспортних засобів із невідновленими після ДТП механічними пошкодженнями.
Етапи проведення транспортно-трасологічної експертизи (експертного дослідження):
- До Сумського НДЕКЦ МВС надається заява фізичної (юридичної) особи або інший документ про призначення транспортно-трасологічного дослідження (експертизи) разом зі всіма зазначеними вище матеріалами, що стосуються даного ДТП.
- Експерт аналізує надані на дослідження матеріали і в разі необхідності заявляє клопотання про надання для огляду транспортного засобу із невідновленими після ДТП механічними пошкодженнями або додаткових даних, необхідних для проведення дослідження.
- Судовий експерт проводить огляд пошкодженого транспортного засобу. У разі необхідності йому може знадобитися огляд транспортних засобів інших учасників ДТП.
- Після отримання всієї необхідної інформації експерт проводить дослідження, яке в подальшому передається замовнику.
Перед проведенням транспортно-трасологічної експертизи експертом може бути проведена консультація щодо переліку документів необхідних для проведення експертизи.
Виїзд на огляд транспортного засобу та проведення самого дослідження розпочинається після отримання документу про оплату вартості експертизи (експертного дослідження).
Вартість проведення експертизи обставин і механізму ДТП та транспортно-трасологічої експертизи в цивільних справах або проведення експертного дослідження за заявою замовника (фізичної або юридичної особи) визначається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 № 795 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміром плати за їх надання», з урахуванням фактично витраченого на надання таких послуг часу. Термін виконання експертизи (експертного дослідження) залежить від складності дослідження.