ВІДКРИТО НОВУ ЕКСПЕРТНУ СПЕЦІАЛЬНІСТЬ

Уперше в Сумській області! У Сумському НДЕКЦ МВС відкрився новий напрям досліджень

Якщо треба перевірити, чий голос звучить на аудіозаписі або  скільки людей брали участь у записаній на диктофон розмові, провести експертизу відео- та голосових повідомлень, ролику Reals, відео з YouTube та TikTok, записів стрімів, телефонних розмов, анонімних голосових повідомлень – будь-яких цифрових аудіо- та відеофайлів, експерти Сумського НДЕКЦ МВС Вам допоможуть.

Наш фахівець отримав одразу дві кваліфікації судового експерта за напрямами: «Дослідження диктора за фізичними параметрами усного мовлення, акустичних сигналів і середовищ» та «Технічне дослідження матеріалів та засобів відео- та звукозапису». До цього в нашому регіоні зовсім не проводилися такі дослідження. Тож, що це за напрями?

Науковою основою ідентифікації людини по голосу є криміналістична фоноскопія, що вивчає звукову, особливо мовну, інформацію,  закономірності виникнення та фіксації звукових слідів, а також засоби та методи їх дослідження під час розслідування кримінальних правопорушень.

Олександр Образов, судовий експерт сектору комп’ютерно-технічних, телекомунікаційних досліджень та досліджень у сфері інформаційних технологій Сумського НДЕКЦ МВС: «Мене зацікавив цей напрям, адже він абсолютно новий у нашій області. Тобто, тепер ми зможемо сприяти розкриттю злочинів за ознаками голосу правопорушників. Одне з головних завдань фоноскопічної експертизи – ідентифікація особи за голосом і мовленням. Це дуже цікаво та перспективно! Наприклад, якщо вам погрожують або вимагають хабар, шантажують чи поширюють неправдиві змонтовані відео та аудіо, ви стали свідком протиправних чи незаконних дій, які зафіксували на відео/аудіо, необхідно перевірити запис на ознаки монтажу – судова експертиза відео-, звукозапису допоможе в цьому».

Ідентифікація особи за фізичними параметрами голосу дає відповіді на такі питання:

Чи брали участь конкретні люди  в розмові, зафіксованій на фонограмі?
Які саме слова та фрази промовляли?
Яка кількість осіб брала участь у розмові, зафіксованій на аудіо-, відеозаписі ? Та інші.

З’ясування технічних умов і технології отримання відео- та аудіоматеріалів дає відповіді на такі питання:

Чи саме на цьому технічному апараті зафіксовані відеофонограми (фонограми) та їх фрагменти?
Одне чи кілька технічних пристроїв фіксували конкретні фрагменти відеофонограми/фонограми?
Чи оригіналом відеофонограма/фонограма або це копія?
Чи здійснювався запис відеофонограми/фонограми без перерв?
Чи змінювалася надана відеофонограма/фонограма?
Чи синхронно робився запис відео і звуку у відеофонограму та чи відповідає зміст відеозображення записаному звуку?
Один чи кілька технічних пристроїв фіксували певні фрагменти відеофонограми/фонограми?
Які відеофонограми/фонограми містять область видаленої інформації технічного пристрою (цифрового диктофона, змінного носія інформації, іншого пристрою відео-, звукозапису тощо)?
Чи є можливість відновити в повному обсязі/частково відеофонограму/фонограму зі змінного носія інформації?

Об’єктами досліджень у цій сфері є:
—  Аудіозаписи;
—  Відеозаписи;
—  Прилади фіксації (фото- та відеокамери, флешки).

За словами директора Тетяни Міщенко, в Сумському НДЕКЦ МВС є все сучасне обладнання, що необхідне для проведення фоноскопічних експертиз і досліджень.

Такі експертизи та дослідження проводяться як за заявами фізичних осіб (на платній основі), так і в рамках досудових розслідувань правоохоронними органами та є вагомими доказами в судах.