Експертиза обставин і механізму ДТП

Експертиза обставин і механізму дорожньо-транспортних пригод (ДТП) – це багаторівневий процес, який досліджує різні аспекти дорожньо-транспортної пригоди, починаючи від технічного стану транспортного засобу та аналізом дорожніх умов і залишених транспортними засобами слідів на місці ДТП. Основною задачею даного виду експертиз є виявлення причин внаслідок яких відбулась дорожньо-транспортна пригода. Експертиза обставин і механізму ДТП допомагає з’ясувати обставини виникнення ДТП і оцінити дії водіїв на відповідність вимогам Правил дорожнього руху.

Необхідність в даній експертизі з’являється у разі якщо сторони не змогли врегулювати ситуацію за домовленістю, у разі незгоди учасника пригоди з оцінкою його дій згідно вимог Правил дорожнього руху працівниками поліції, або ж якщо для оцінки дій учасників дорожньо-транспортної пригоди необхідне застосування спеціальних автотехнічних знань (проведення спеціальних технічних розрахунків). Спектр запитань, на які здатна відповісти експертиза обставин і механізму ДТП досить широкий.

До основних запитань, які можуть бути вирішені в ході проведення експертизи обставин і механізму ДТП, належать:

  • Як з технічної точки зору повинен був діяти водій у даній дорожній обстановці згідно з вимогами Правил дорожнього руху?
  • Чи мав водій технічну можливість запобігти дорожньо-транспортній пригоді?
  • Чи вбачаються в діях водія невідповідності вимогам Правил дорожнього руху України, з технічної точки зору, і якщо так, то чи перебувають ці невідповідності у причинному зв’язку з виникненням ДТП?
  • Яким було взаємне розташування транспортних засобів у певний момент дорожньо-транспортної пригоди?

Якою була швидкість руху транспортного засобу виходячи з довжини виявлених на місці події слідів гальмування?

 Етапи проведення експертизи обставин і механізму ДТП (експертного дослідження):

  1. До Сумського НДЕКЦ МВС надається заява фізичної (юридичної) особи або інший документ про призначення експертного дослідження (експертизи) разом зі всіма зазначеними вище матеріалами, що стосуються даного ДТП.
  2. Експерт аналізує надані на дослідження матеріали і в разі необхідності заявляє клопотання про надання додаткових даних, необхідних для проведення дослідження.
  3. Після отримання всієї необхідної інформації, а також документу про оплату вартості експертизи (експертного дослідження) експерт проводить експертизу (експертне дослідження).
  4. Після проведення експертизи (експертного дослідження) висновок експерта (експертного дослідження) передається замовнику.

Перед проведенням експертизи обставин і механізму ДТП судовим експертом може бути проведена консультація щодо переліку документів необхідних для проведення експертизи (експертного дослідження), а також формулювання переліку запитань, на які повинен відповісти судовий експерт.