ДОКУМЕНТИ, РУКОПИСИ, БАНКНОТИ, МАРКИ ТА БАГАТО ІНШОГО – ПІД ПИЛЬНИМ ОКОМ ЕКСПЕРТІВ
Щодня ми бачимо безліч текстів, документів, банкнот та інших форм вираження інформації – і кожна з них є цілою історією з таємницями, які розкривають фахівці Сумського НДЕКЦ МВС.
У Сумському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України є безліч напрямів роботи. Всі вони потребують окремої уваги. Хочемо ознайомити Вас, шановні читачі, з кожним із них, у рубриці – #цікавозекспертами. Адже деякі їхні послуги можуть знадобитися і Вам. Сьогодні розповімо про почеркознавчу експертизу та технічну експертизу документів.
Об’єктом почеркознавчої експертизи є рукопис, що безпосередньо виконаний за допомогою пишучого приладу, а також виражена в ньому система властивостей почерку.
Фахівці-почеркознавці працюють лише з оригіналами. Виявити необхідні співпадіння (чи розбіжності) за копіями документів неможливо.
Спеціалісти цього напряму досліджують:
- Текст (буквений, цифровий, змішаний)
- Короткий запис
- Підпис (буквений, безбуквений (штриховий), змішаний)
За почерком можна, наприклад, установити конкретного виконавця рукопису або виконання декількох рукописів однією або різними особами.
А також простежити умови виконання рукопису або стан виконавця. Цікаво, що протягом життя почерк змінюється, проте ознаки, які його індивідуалізують, залишаються стійкими. На мінливість почерку можуть впливати різноманітні «зовнішні» та «внутрішні» збиваючі фактори. Вирішення саме таких діагностичних завдань, безперечно, є найскладнішим у судовому почеркознавстві.
Судова технічна експертиза документів – це дослідження, яке проводиться у процесуальній формі та за дорученням органу розслідування або суду. Вона дозволяє встановити спосіб виготовлення документа, наявність у ньому змін та способів їх внесення, первинний зміст слабовидимих або невидимих текстів та ідентифікувати знаряддя і матеріали, які використовувалися для виготовлення документу чи внесення змін.
Об’єктами технічної експертизи є грошові банкноти, документи, що посвідчують особу, подію, трудовий стаж (паспорт, свідоцтво про народження, трудова книжка та вкладиш до неї, посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу тощо), документи, що обслуговують грошовий обіг (марки податкові, митні, акцизні, поліси страхування тощо), а також слідоутворюючі поверхні засобів письма та інших технічних засобів (друкарські форми, печатки, штампи тощо), за допомогою яких виготовляють документи та їх реквізити на певних матеріальних носіях.
Тетяна Міщенко (директор Сумського НДЕКЦ МВС): «У найближчій перспективі відкриється новий напрям експертизи – лінгвістична. Наразі фахівець, який нею займатиметься, проходить стажування. Це дослідження спрямоване, в першу чергу, на аналіз мовних характеристик тексту. Особливої актуальності лінгвістична експертиза набула із початком повномасштабного вторгнення рф в Україну, оскільки значно зріс відсоток випадків сепаратизму та колабораціонізму, які розколюють наше суспільство та потребують негайного реагування з боку правоохоронних органів». Саме в такому випадку на допомогу судочинству й приходить фахівець у галузі лінгвістичної експертизи, який, дослідивши письмовий текст, зможе віднайти у ньому ознаки пропаганди, закликів, погроз тощо. «Це новий для нас напрям, – додає пані Тетяна, – але дуже цікавий та перспективний. На часі, судова експертологія стрімко розвивається, а відтак – професійно вдосконалюються й експерти».
Фахівці Сумського НДЕКЦ МВС досліджують навіть написи на стіні чи склі, а також встановлюють, хто підробив підпис на тому чи іншому документі, за умови, що є зразки для порівняння.
«Найчастіше досліджуємо заповіти, розписки, договори оренди земельних ділянок, бланки договорів купівлі-продажу, посвідчення водіїв, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів та банкноти. Маємо для цього необхідне сучасне обладнання та, звісно, фахівців, які добре знають свою справу», – говорить Олена Недосека (завідувачка сектору почеркознавчих досліджень, технічного дослідження документів та обліку відділу кримінальних видів досліджень Сумського НДЕКЦ МВС).
Окрім судів, слідчих чи прокуратури для надання висновків експерта чи експертного дослідження можуть звернутися і фізичні особи. Проведення судової експертизи у цивільному, господарському, адміністративному процесі, а також за заявою фізичної або юридичної особи – платне.
Висновок експерта є законним доказом у суді.