Савельєва Євгенія АнтонівнаІсторичний нарис про керівників Експертної служби...

Хто знає, можливо саме П. Макаров і започаткував в Сумах експертну службу, бо саме він вперше в Сумах відкрив у 1881 році фотоательє. Його запросили із Москви, і об’єктивом його фотоапарату зафіксовані щасливі хвилини з життя тисяч сумчан, а відзняті краєвиди міста Сум і його околиць увійшли до серії поштових листівок. Але історія не зафіксувала причетність його до експертної роботи. А започаткувала експертну діяльність в Сумах і області Жінка.

Джерела експертної служби області ідуть у далекі післявоєнні роки, коли експерти працювали у складі науково-технічного відділення оперативного відділу управління міліції НКВД по Сумській області УРСР, потім - у складі науково-технічної групи управління міліції УМДБ Сумської області УРСР. В жовтні 1944 рр. Савельєва (Нікітина) Євгенія Антонівна була призначена на посаду ст. експерта оперативного відділу УМ УМВС Сумської області. З 1938 року працювала в ОВС, починаючи лаборантом хімічної лабораторії Центральної школи міліції в Москві, в 1941 році закінчила відділення експертів-криміналістів при Вищій школі міліції. З 1941 по 1944 рр. працювала експертом НТВ 3 групи опер відділу УМ НКВД Киргизької РСР. В 1946 році проходила стажування в НТВ ГУМ МВС СРСР, а в 1948 – в НТВ УМ МВС УРСР. Приймала активну участь в розкритті особливо-небезпечних кримінальних злочинів. Завдяки її професіоналізму розкрито вбивство лікаря в с. Хоружівка Недригайлівського району (1958р), крадіжка товарно-матеріальних цінностей із магазину № 65 в м. Суми на суму 7000 карбованців (1958) та інше. Із характеристики Савельєвої Є.А.: « с помощью научно-технических средств на территории области раскрыт целый ряд особо-опасных преступлений ликвидированы несколько бандитско-грабительских групп», « за І полугодие 1958 года ею выполнено 37 экспертиз с положительным заключением, имевшие решающее значение в раскрытии преступлений. Из них по линии уголовного розыска при помощи экспертиз раскрыто 11 преступлений». Євгенія Антонівна приймала активну участь в суспільному житті колективу: була агітатором у відділі редколегії газети управління внутрішніх справ, проводила навчання по використанню науково-технічних засобів оперативного складу міліції, була членом жіночої ради УВС. Виконувала графічну експертизу (дослідження анонімного письма), комплексно-графічну і технічну експертизи ( дослідження дописування з використанням методу травлення), дослідження фотокарток по ознакам «словесного портрету», балістичну експертизу (встановлення виду зброї по відстріляним гільзам) та дактилоскопічну. В архівних матеріалах є запис: «виконує всі види досліджень». Савельєва Євгенія Антонівна починаючи сержантом міліції була звільнена за віком 1 серпня 1970 року у спеціальному званні «майор міліції». За час праці неодноразово заохочувалась керівництвом УМВС з наданням матеріальних винагород, нагороджена медаллю «За бездоганну службу» І ступеня Міністром внутрішніх справ Українського ССР О. Бровкіним.

golinskiyЗ 12 квітня 1963 року на посаду начальника науково-технічного відділення управління охорони громадського порядку Сумської області був призначений підполковник Голінский Сергій Євлампійович. Після реорганізації даного підрозділу Голінський С.Є. в липні 1969 року був призначений на посаду начальника науково-технічного відділення УВС Сумського облвиконкому, на якій перебував до серпня 1970 року.
В 1970 році науково-технічне відділення було реорганізовано в оперативно-технічне відділення УВС і на посаду начальника підрозділу було призначено підполковника Макєєва В.Г. Дане відділення складалось із фахівців зв'язку та експертів. maceev
Наказом УВС Сумського облвиконкому від 27.11.1981 №0117 (наказ МВС УРСР від 19.11.1981 №0227, наказ МВС СССР від 22.10.1981 №04442) був затверджений новий штат експертно-криміналістичного відділу і науково-технічне відділення було розділене на три самостійних підрозділи: оперативно-технічний відділ, експертно-криміналістичний відділ та відділ зв’язку УВС Сумського облвиконкому.
Першим керівником створеного експертно-криміналістичного відділу УВС Сумського облвиконкому в січні 1982 року став підполковник міліції Ануфрієв Олександр anufrievВолодимирович. В штаті відділу на той час працювали Савєльева Е.А., Мищенко П.А., Семенко А.С. і Дружинін В.П. В цей період зростає застосування науково-технічних методів при розслідуванні злочинів. Водночас з виконанням криміналістичних досліджень речових доказів експертами проводяться огляди місць злочинів у найбільш складних і серйозних справах. Ними також виконується робота щодо виявлення і вилучення слідів і речових доказів, здійснюють фотографування місць подій, тощо. Саме при керівництві Ануфрієва О.В. особливо ретельно відносились до заходів щодо збереження слідової інформації, широко практикувався додатковий огляд місця події.
В цей час постає нагальне питання розслідування такого виду злочину як автотранспортна пригода та тяжкі наслідки її виникнення. Низький рівень досліджень, які виконували позаштатні експерти, підштовхнуло керівництво УВС, на той час начальником УВС був генерал-лейтенант міліції Вошкін Ю.О. (в подальшому заступник міністра внутрішніх справ України) на вирішення питання щодо введення в штати ЕКВ УВС посади експерта-автотехніка.
Таким чином, в 1983 році, вперше в штати ЕКВ УВС в Сумській області була введена посада експерта-автотехніка, на яку в червні цього ж року, після стажування в УВС Вінницького облвиконкому та НИЛ-6 ВНДІ МВС СРСР, був призначений старший сержант запасу Павлюк І.В. і станом на 01.01.1984 року Павлюком І.В. вже було виконано 32 експертизи.
В жовтні 1984 року на посаду начальника ЕКВ УВС призначений полковник міліції Разумов Е.О. rasumovВ цей період набуває подальшого розвитку автотехнічна експертиза. 27 грудня 1984 року експертом було отримано право проведення автотехнічних досліджень, яке видано експертно-кваліфікаційною комісією МВС СРСР. З цього часу за ініціативою МВС, стали проводитись учбово-методичні семінари на базі передових підрозділів ЕКВ УРСР за участю експертів–автотехніків республік бувшого Радянського Союзу. І один із перших учбово-методичних семінарів в 1990 році відбувся саме на базі ЕКВ УВС Сумської області.
Едуард Олександрович активно займався вивченням та упровадженням в експертну практику нових видів досліджень: харчових продуктів, автотехнічних, вибухотехнічних пожежно-технічних досліджень. Було завершено будівництво приміщення для вибухотехнічного підрозділу, почали функціонувати фізико-хімічна лабораторія та комп’ютерний центр.
У 1993 році в підрозділі впроваджено систему дактилоскопічних обліків та введено в експлуатацію сучасну на той час комп’ютерну автоматизовану систему.
Широкій популярності та успішному застосуванню криміналістичної експертизи для розкриття злочинів сприяє розгорнута Разумовим Е.О. методична та науково-дослідницька робота, спрямована на впровадження в практику боротьби зі злочинністю науково-технічних засобів.
З 1997 року в ЕКВ УВС Сумської області почали впроваджувати комплексне дослідження транспортних засобів. До цього дослідження транспортних засобів проводилось експертами, які мали право проведення трасологічних експертиз і лише по окремим транспортним засобам (транспортні засоби, які були затримані на штраф майданчик з явними ознаками підробки та автомобілі, що були викрадені, а потім знайдені і повернуті власникам). У відповідності з наказом МВС України від 21.03.1997 №202 в структурі експертно-криміналістичних підрозділів були створені експертно-криміналістичні підрозділи з автотехнічних досліджень. І починаючи з 1998 року дослідження транспортних засобів та документів, що їх супроводжують стає невід`ємною частиною роботи експертів. Першим фахівцем в цьому напрямку досліджень став старший експерт ЕКВ старший лейтенант міліції Кушніренко В.В. І він же створив першу базу для проведення даного виду досліджень.
В 1998 році в ЕКВ УВС Сумської області започаткували проведення експертної оцінки вартості транспортних засобів.
У 1999 році експертно-криміналістичний відділ реорганізовано в Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр (НДЕКЦ) при УМВС України в Сумській області. Е.О.Разумов продовжив керівництво експертним підрозділом до 2002 року.
Велику увагу Разумов Е.О. приділяє навчанню та підвищенню кваліфікації експертів. Тільки протягом 2000 року пройшли перепідготовку 37 експертів, 28 експертів - отримали право проведення нових видів досліджень.
В 2000 році досвід роботи НДЕКЦ при УМВС по розкриттю злочинів перш, за все минулих років, використанню мікрочастинок, роботи лабораторії суб`єктивного портрету розповсюджується по Україні.
petrovЗ травня 2002 року по травень 2005 року експертною службою Сумської області керував підполковник міліції Петров В.П.
Колеги та друзі згадують В.П. Петрова як надзвичайно працьовиту, відверту, прямолінійну, наполегливу, безстрашну людину, яка здатна успішно вирішувати складні життєві проблеми та службові завдання, а за необхідності –навіть ризикувати власним життям. За час тривалого керівництва Володимира Панасовича проведено значну роботу зі зміцнення матеріально-технічного та організаційного забезпечення підрозділу. В цей час вирішується найважливіше для служби питання - незважаючи на відсутність бюджетного фінансування, в короткі строки, за рахунок збільшення надходження коштів на спеціальному фонду та залучення спонсорської допомоги від підприємств області та облдержадміністрації, були організовані та проведені роботи по реконструкції та ремонту адміністративної будівлі НДЕКЦ при УМВС по вул. Кіровоградській, 8.
Впроваджено пожежотехнічну експертизу. В цей же час придбано пересувну лабораторію для вибухотехнічного та пожежно-технічного відділу на базі автомобіля “Газель”.
При всіх МРЕВ УДАІ були введені експерти для оцінки транспортних засобів.
В ці роки подальшого розвитку набуває організація єдиної в Україні спеціалізованої лабораторії суб`єктивного портрету.
Запроваджується система стеження за вилученою зброєю.
Починаючи з травня 2005 до 2009 року НДЕКЦ очолює Олександр Миколайович Романов. romanovОлександр Миколайович – чуйна, добра, щира та гуманна людина. Він завжди йде на зустріч співробітниками та громадян, що звертаються до нього, про таких як він говорять «людина з великим серцем».
У вересні 1982 року його призначено на посаду інженера-інспектора групи впровадження та використання криміналістичної техніки експертно-криміналістичного відділу УВС Сумської області. На той час молодий спеціаліст з цікавістю та завзяттям взявся за нову справу, звісно що Бабак В.С. який керував його діяльністю, запропонував його кандидатом на посаду експерта. Пройшовши спеціальну підготовку на курсах у Вищій школі міліції м. Київ, отримав допуск на проведення дактилоскопічних, трасологічних та холодної зброї досліджень, був призначений на посаду експерта групи досліджень експертно-криміналістичного відділу УВС Сумської області.

Перебуваючи на посаді експерта він зацікавився автоматизацією дактилоскопічних обліків, порядком кодування слідів дактилоскопічного походження, брав активну участь у розробці спеціальних бланків для написання експертиз. Наставником Олександра Миколайовича був Руденко М.І. Романов О.М. з дитинства цікавився технікою і тому з задоволенням взявся за доручену йому справу – впровадження в практичну діяльність автоматизованої дактилоскопічної інформаційної системи «Дакто». Романов О.М. будучі прибічником технічного розвитку захопився даним напрямком роботи, поїхав у відрядження до Мінську де і була придбана перша версія «Дакто». Він з відповідальністю займався дорученою роботою, навчав інших експертів. Пропрацювавши в експертній службі області 11 років Олександр Миколайович перевівся до управління по боротьбі з організованою злочинністю управління МВС в Сумській області де очолив відділ обробки інформації автоматизованої інформаційно-пошукової системи «Скорпіон», пізніше відділ оперативно-технічної розвідки розвідувально-аналітичного центру. І знов так склалося життя, що пропрацювавши в управлінні по боротьбі з організованою злочинністю управління МВС в Сумській області 11 років він повернувся до експертно-криміналістичного центру, але вже в якості керівника. Під час керівництва експертного центру Романовим А.М. впроваджені нові види досліджень, активно проводилась політика кадрового та матеріально-технічного укріплення підрозділу. Впроваджувались в життя такі наукомісткі інструментальні експертизи, як газова та рідинна хроматографія, дослідження в інфрачервоному спектрі випромінювання, магнітооптична дефектоскопія, дослідження продуктів вибуху. У відповідності з вимогами стандарту ISO/IEC 17025-2001 у НДЕКЦ при УМВС було обладнано лабораторне приміщення для інструментального фізико-хімічного аналізу методом хромато-мас-спектрометрії. Введено в експлуатацію хромато-мас-спектрометрометричну систему Agilent 6890/5973N. Завдяки використанню цієї системи з’явилася можливість кількісного визначення прекурсорів у складі многокомпонентних сумішей розчинників, які є основним джерелом прекурсорів для виготовлення наркотичних засобів і психотропних речовин. Обладнано лабораторне приміщення та встановлено мікроскоп РЄМ-106И з системою енергодисперсійного мікроаналізатора.
borodajДаний прилад дозволяє проводити вимірювання лінійних розмірів елементів топологій і параметрів мікрорельєфу поверхні різних об’єктів у твердій фазі, вимірювання масової долі елементів у складі об’єктів методом рентгенівського мікроаналізу також дослідження рельєфу поверхонь різних об’єктів в твердій фазі і визначенні елементного складу об’єктів методом рентгенівського мікроаналізу по енергіям квантів характеристичного рентгенівського випромінювання в двох режимах: високого вакууму та низького вакууму, за технічними характеристиками дозволяє проводити збільшення від 15 до 300000 крат. Також введені в дію пересувна автотехнічна лабораторія на базі автомобіля ВАЗ-21093, яка обладнана та укомплектована необхідними, для огляду місця дорожньо-транспортних подій, приладами та спеціальним обладнанням та пересувна криміналістична лабораторія на базі автомобіля «MAZDA E – 2200», оснащена освітлювальними приладами, криміналістичною та медико-біологічною валізами і спеціальним обладнанням. Олександр Миколайович сприяв штатному укріпленню експертної служби за його ініціативи було створено сектор аналізу і контролю, введено та укомплектовано посаду експерта-мистецтвознавця. Він підтримував добру традицію зустрічей з ветеранами експертної служби, приділяв значну увагу організації та проведенню шефської роботи в школі-інтернат селища Штепівка Лебединського району Сумської області.
За роки плідної праці був нагороджений: «За бездоганну службу» І , ІІІ ступеня, «За відзнаку в службі» І, ІІ ступеня, «За бездоганну службу. Експертна служба», «МВД 200 лет», «За бездоганну службу. ГУБОЗ МВС».

З вересня 2009 до квітня 2013 року НДЕКЦ при УМВС України в Сумській області очолював полковник міліції Андрій Миколайович Бородай, який, продовжуючи перетворення, розпочаті його попередниками, зміцнював матеріально-технічну базу підрозділу, а також, відповідно до потреб сучасності, впроваджував в практику новітні досягнення експертної науки.

Бородай Андрій Миколайович 25.06.1966 року народження, уродженець м. Краматорськ. З червня 1985 по червень 1987 року проходив службу в Збройних силах СРСР у внутрішніх військах. Саме служба у внутрішніх військах вирішила подальшу долю Андрія Миколайовича, який в листопаді 1987 року вступив до лав органів внутрішніх справ. З 11.1987 по 03.1989 працював міліціонером роти ППСМ Краматорського МВ Донецького УМВС, з 03.1989 по 09.1989 – міліціонером-водієм роти ППСМ. З 09.1989 по 04.1993 року навчався у вищій слідчій школі РФ в м. Волгоград, на факультеті підготовки експертів-криміналістів де здобув вищу юридичну освіту та право на проведення семи видів криміналістичних експертиз. Після закінчення навчання з 04.1993 по 09.1995 працював експертом експертно-криміналістичного відділення Краматорського МВ УМВС України в Донецькій області,з 09.1995 по 12.1997 – старшим експертом, з 12.1997 по 09.2009 начальником цього ж відділення (сектору). Андрій Миколайович захоплювався комп’ютерною і автомобільною технікою та любив майструвати меблі. За роки плідної праці в ОВС був нагороджений: медаллю «За сумлінну службу» ІІІ ступеня, медаллю «За сумлінну службу» ІІ ступеня, нагрудним знаком «За відзнаку в службі» ІІ ступеня, медаллю «За сумлінну службу» І ступеня, нагрудним знаком «За відзнаку в службі» І ступеня, подякою.
У травні 2013 року його переведено для подальшого проходження служби на посаду начальника НДЕКЦ при УМВС України в м. Севастополі.

garkushin

З 05.08.2013 по 16.06.2014 року НДЕКЦ при УМВС України в Сумській області очолював підполковник міліції Гаркушин Андрій Олександрович, доля керівництва якого прийшлась на період „Революції Гідності”.
Гаркушин Андрій Олександрович 07.06.1973 року народження, уродженець м. Харкова. Після закінчення школи вирішив подальшу долю пов’язати зі службою в органах внутрішніх справ і у 1992 році стає курсантом Університету внутрішніх справ. Після закінчення університету з 07.1996 по 05.2000 року працював слідчим Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області. З 05.2000 по 12.2003 – оперуповноваженим та старшим оперуповноваженим карного розшуку цього ж райвідділу. З 12.2003 по 09.2004 – начальником МВМ-2 Жовтневого РВ ХМУ УМВС в Харківській області. З 09.2004 по 09.2007 – начальником відділення карного розшуку цього ж райвідділу. З 09.2007 по 02.2011 – першим заступником начальника – начальником кримінальної міліції цього ж райвідділу. З 02.2011 по 07.2012 начальником управління карного розшуку ГУМВС України в Харківській області. З 07.2012 по 01.2013 – начальником Золочівського РВ ГУМВС України в Харківській області. З 01.2013 по 08.2013 начальником управління боротьби з незаконним обігом наркотиків ГУМВС України в Харківській області.
Перебуваючи на посаді начальника НДЕКЦ при УМВС України в Сумській області Гаркушин Андрій Олександрович продовжив перетворення розпочаті його попередниками за що у відповідності до наказу МВС України від 10.12.2013 №1125 отримав медаль „20 років сумлінної служби”.
У червні 2014 року він відряджений для подальшого проходження служби а органах внутрішніх справ до УМВС України на Південній залізниці до м. Харкова.

Сумський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України на сьогодні є єдиною на території області повнопрофільною експертною установою, яка забезпечує потреби оперативних служб, слідчих органів та судів в проведенні криміналістичних експертиз та створений для участі в запобіганні, виявленні, розкритті, розслідуванні злочинів, інших правопорушень шляхом застосування експертно-кріміналістичних засобів.

kulik

В травні 2014 НДЕКЦ при УМВС України в Сумській області очолив полковник міліції Кулик Дмитро Олександрович.
21.05.1977 року народження, уродженець м. Харкова. У 1999 році закінчив Національну юридичну академію України імені Я.Мудрого, у 2004 році закінчив Харківський державний економічний університет.
Кулик Дмитро Олександрович продовжив перетворення розпочаті його попередниками зі зміцнення матеріально-технічної бази підрозділу, а також, відповідно до потреб сучасності, впроваджує в практику такий вид дослідження, як „Економічна експертиза”, а саме експертизу бухгалтерського та податкового обліку за експертною спеціальністю „Дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності” та експертизу фінансово-господарської діяльності за експертною спеціальністю „Дослідження документів про економічну діяльність підприємств і організацій”. За ініціативи Кулика Д.О. в центрі впроваджується такий вид дослідження, як „Психологічна експертиза” яка функціонує лише в семи Науково-дослідних експертно-криміналістичних центрах України.

Під керівництвом Дмитра Олександровича Кулика активно проводиться політика кадрового укріплення підрозділу, за його ініціативи на базі Сумського НДЕКЦ МВС України створюється сектор мистецтвознавчих і психологічних видів досліджень та сектор біологічних досліджень.07 листопада 2015 року при реформуванні міліції Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр при УМВС України в Сумській області реорганізовано в Сумський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України.

Звільнений з лав Експертної служби та МВС 6 травня 2016 року за власним бажанням.

 

Скачать бесплатно темы Joomla. Плагины Joomla на joomlaru.com _j18__