• VTEM Image Show

  У ЛАБОРАТОРІЇReadmore

  Your content1
 • VTEM Image Show

  ЕКСПЕРТ-АВТОТЕХНІКReadmore

  Your content2
 • VTEM Image Show

  ПЕРЕВІРКА АВТОReadmore

  Your content3
 • VTEM Image Show

  ВІДСТРІЛ ЗБРОЇReadmore

Матеріал газети "Сумщина"(20361) № 48 від 30.11.2017 року ...

Матеріал газети "Сумщина"(20361) № 48 від 30.11.2017 року ...


Історія грошей – це практично історія цивілізації. Серед злочинів, найбільш характерних для всіх часів та народів, особливе значення займає таке криміналістичне явище, як виготовлення та збут підроблених грошей. Цей злочин підриває грошову систему і фінансову політику держави. Підробка валюти – безмежна технологічна гонка між державами і шахраями, в якій завжди, нажаль, перемагають останні. У всі часи і у всіх країнах підробка грошей була одним із самих прибуткових занять. І одним із самих шкідливих: люди втрачали на ньому частини тіла, роки життя, а то і саме життя. І тим паче мисливців до цього прибуткового заняття завжди було багато. Фальсифікація монет заради наживи з’явилась одночасно з першими металевими грошима, наприклад, сама найстаріша фальшива монета – це копія срібної монети VI ст. до н.е. грецького острова Егіна.

У цій статті ми розглянемо питання, яке на сьогоднішній день набуло глобального значення: - так як же фальсифікують гроші, і на що потрібно звернути увагу аби цьому завадити? Майже кожен із пересічних громадян стикався з такою проблемою, як «фальшиві гроші». В Україні на кожен мільйон справжніх банкнот приходиться три підробки. Зрозуміло, що неможливо підрахувати об’єми підроблених грошей, які знаходяться в обігу, - частіше можна сказати лише кількість вилучених банкнот. За даними Національного банку України, в 2016 році із грошового обігу було вилучено 7750 підроблених банкнот. Про це кримінальне явище всі чують багато, а знають мало. Наприклад, ми сьогодні часто зіштовхуємося з різними статтями в засобах масової інформації про те, що поліція викрила чергову групу фальшивомонетників та вилучила велику партію фальшивих банкнот, що десь якийсь банк „проколовся” на фальшивках та багато іншого. Але ми починаємо цікавитися цією проблемою лише тоді, коли виявляємо, що нас ошукали, і гірше за все, якщо це були останні наші збереження.

Аби підтвердити чи спростувати факт підроблення банкнот, потрібно провести експертизу. На території нашої області для цього звертаються до Сумського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, де працюють досвідчені експерти, які проводять різного виду експертизи, в тому числі і технічну експертизу документів. Даний напрямок роботи забезпечує завідувач сектору технічних досліджень документів та почерку Щебедько В.О., а загальне керівництво здійснює Радченко Роман Вікторович.

Якість фальшивих грошей безпосередньо залежить від рівня технічного прогресу, який надає у розпорядження злочинців все більш ефективні засоби відтворення зображень. До яких тільки засобів не вдаються шахраї аби виготовити більш якісні підробки грошових банкнот. Для підроблення банкнот використовують різноманітні технічні засоби, але частіше за все струминні та лазерні принтери – виявити таку підробку можна за допомого візуальних характерних захисних ознак, якими захищені справжні банкноти. Чим вище номінал купюри, тим краще вона захищена. Зі слів експертів: «фальшивомонетники іноді так підробляють купюри, що відрізнити їх без спеціального обладнання майже неможливо» - це стосується тільки якісних підробок. Рівень захисту, який забезпечується будь-якою захисною ознакою, безпосередньо зв’язаний з його унікальністю та доступністю громадян, легкістю його розпізнавання, стійкістю до змін, імітації та репродукції. Тільки всі ці компоненти в комплексі – папір, фарба, вид та спосіб друку, сюжет, дизайн і активні елементи захисту в комбінації – забезпечують захист грошового знаку.

Так що ж таке «фальшивомонетництво»? Це складний і спеціалізований вид злочину, котрий характеризується високим професіоналізмом, і як правило, створенням організованих злочинних груп. Українську валюту підробляють не так часто, як іноземну, наприклад, євро або долари. В середньому кожен українець тримає «на руках» близько 65 купюр різного номіналу і кожен ризикує отримати в магазині або в інших закладах підроблені гроші, бо від цього ніхто не захищений, тому приходиться покладатися тільки на свої власні знання. Здавалося б підробити 1 гривню набагато простіше, ніж 200 чи 500 гривень, але шахраям це невигідно, бо затрати на виготовлення фальшивих купюр чималі і заради 1 гривні витрачати дороговартісний папір шахраї не спішать. Більше за все підробляють банкноти номіналом 50, 100, 200 та 500 грн. Саме 500 гривнева банкнота користується найбільшою популярністю серед фальшивомонетників. Так на що ж потрібно звернути увагу аби виявити підробку? Окрім засобів захисту і підробки, котрі зберігаються в таємниці, в паперових грошових знаках розроблені і такі, які можуть бути легко проконтрольовані на рівні знань про них громадян. Виявити «фальшивку» можна звернувши увагу на характерні захисні ознаки банкнот. Наведемо приклад справжньої та підробленої банкноти номіналом 500 гривень зразка 2006 року.

Звичайно, пустити грубу підробку в обіг, неможливо, тому шахраї влаштовують найрізноманітніші психологічні ситуації, які сприяють реалізації своєї «продукції». Наприклад, у кримінальній практиці відомі випадки, коли таксисту в якості оплати за проїзд в умовах слабкого освітлення замість банкноти було пред’явлено чистий аркуш паперу або коли розплачуються за товари фальшивими грошима, чи коли студенти друкували на кольоровому принтері фальшиві купюри номіналом 200 та 500 гривен. І, мабуть, доречно буде додати, що все це тягне за собою кримінальну відповідальність але це вже зовсім інша історія. З цього приводу слід згадати стару крилату фразу – «деньги любят счет». Це значить, що до них завжди слід відноситись уважно, акуратно і шанобливо. Будьте пильними і не дайте себе ошукати.

 

Сумський НДЕКЦ МВС України

 

ПІЗНАВАЛЬНО 

Prev Next
До уваги громадян та суб’єктів господарювання Сумщини!

До уваги громадян та суб’єктів господарю…

Якщо у Вас виникли спірні земельні питання...

Обережно, «фальшивка»!

Обережно, «фальшивка»!

Матеріал газети "Сумщина"(20361) № 48 від 30.11.2017...

Положення про реєстр атестованих експертів НДЕКЦ МВС України

Положення про реєстр атестованих експерт…

затверджено наказом МВС України № 710 від...

Судовий-експерт. Що чекає на того, хто обирає цю професію?

Судовий-експерт. Що чекає на того, хто о…

Різного роду фільми, статті та книги склали...

Акредитація ДНДЕКЦ МВС

Акредитація ДНДЕКЦ МВС

ДНДЕКЦ МВС України акредитовано за міжнародним стандартом...

КОНТРОЛЬНИЙ ВІДСТРІЛ ЗБРОЇ 

Проведення контрольного відстрілу зброї

Проведення контрольного відстрілу зброї

Документи для оплати. Графік проведення.

Read more
Скачать бесплатно темы Joomla. Плагины Joomla на joomlaru.com _j18__